Utthita Paršvakonásana

Význam

utthita
protažený, natažený, napnutý
paršva
bok, strana
kona
úhel

Popis

Postup

  1. Postavte se do Tadásany. Zhluboka se nadechněte a skočte do širokého roznožení, širšího než pro Trikonásanu. Paže protáhněte do upažení, v rovině ramen a s dlaněmi otočenými k podlaze.
  2. S pomalým výdechem vytočte pravou nohu o 90 stupňů doprava, zatímco protaženou levou nohu se zpevněným kolenem lehce vtočte dovnitř. Ohněte pravou nohu v koleni a klesejte dokud stehno a holeň pravé nohy netvoří pravý úhel. Pokud máte správně rozkročeno, koleno je přímo nad kotníkem a pravé stehno je rovnoběžně se zemí.
  3. Pravou dlaň opřete o podlahu na vnější straně pravé nohy. Pravá podpažní jamka by se měla dotýkat vnější strany pravého kolena. Protáhněte levou paži do vzpažení, hlavu držte zpříma a dívejte se vzhůru.
  4. Zpevněte bedra, podsazujte pánev a protahujte podkolenní. Hrudník, boky a nohy by měly být v jedné rovině. Abyste toho dosáhli, zvedejte hrudník a stahujte ho dozadu. Protahujte každou část těla, soustřeďte se na zadní stranu celého těla, zejména na páteř. Protahujte páteř se mohou žebra a obratle hýbat a dokud neucítíte, že i kůže se napíná.
  5. Zůstaňte v pozici půl minuty až minutu. Dýchejte zhluboka a rovnoměrně. Nadechněte se a zvedněte pravou paži z podložky.
  6. Nadechněte se, protáhněte nohy a vraťte se do pozice popsané v bodě 1.
  7. Pokračujte s výdechem podle bodů 2 až 5, na levou stranu.
  8. Vydechněte a skokem se vraťte zpět do Tadásany.
Utthita Paršvakonásana (obrázek poskytla paní Tereza Kunešová)
Zpět na seznam ásan
Škola jógy pro každý den , Plzeň, ing. Václav Hošek - v případě problémů pište na richard.lipka@gmail.com, nebo na další kontakty .
Poslední aktualizace 13. února 2007