Utthita Trikónásana -"Poloha (napjatého) trojúhelníku"

Význam

utthita
protažený, natažený, napnutý
tri
tři
kona
úhel
trikóna
trojúhelník

Popis

Postup

  1. Postavte se do Tadásany.
  2. Zhluboka se nadechněte a přeskočte do širokého roznožení. Paže protáhněte do upažení, v rovině ramen a s dlaněmi směřujícími dolů. Držte paže rovnoběžně s podlahou.
  3. Vytočte pravé chodidlo na 90 stupňů doprava. Nohu vytáčejte od kyčle, koleno musí směřovat ve stejném směru jako chodidlo. Levou nohu lehce vtočte dovnitř. Držte levou nohu protaženou a koleno zpevněné.
  4. Vydechněte, ohněte trup doprava, tak aby se pravá paže přiblížila k pravému kotníku. Pokud je to možné, opřete se pravou dlaní o zem. Páteř a pravý bok držte protažený.
  5. Levou paži protahujte vzhůru v upažení, tak aby byla v linii s pravým ramenem. Protahujte trup. Zadní strana nohou, záda a boky by měly být v jedné rovině. Podívejte se na palec protažené levé paže. Pravé koleno držte pevné, čéšku vytahujte nahoru. Držte pravé koleno ve stejném směru, jako je chodidlo.
  6. Zůstaňte v pozici půl minuty až minutu, dýchejte zhluboka a rovnoměrně. Pak zvedněte pravou dlaň z podlahy. Nadechněte se a vraťte se do pozice v bodě 2.
  7. Nyní vytočte levou nohu ven o devadesát stupňů, pravou nohu lehce vtočte dovnitř. Obě kolena držte pevná a zopakujte postup z bodů 2 až 6, jen na opačnou stranu. Nadechněte a vraťte se do pozice v bodě 2. V pozici zůstaňte po stejnou dobu na obě strany.
  8. Vydechněte a skokem se vraťte do Tadásany.
Utthita Trikónásana (Obrázek poskytla paní Tereza Kunešová)
Zpět na seznam ásan
Škola jógy pro každý den , Plzeň, ing. Václav Hošek - v případě problémů pište na richard.lipka@gmail.com, nebo na další kontakty .
Poslední aktualizace 13. února 2007